Siirry sisältöön

Vanhusten viikon ilmainen uinti yli 70-vuotiaille

Muu tila
vanhustenviikko arjen kohtaamiset kukkia pyörässä aurinko paistaa

Sääksmäen seurakunnan diakoniatyö tarjoaa ilmaisen uinnin yli 70-vuotiaille

Vanhusten viikon perjantaina Sääksmäen seurakunnan diakoniatyö tarjoaa ilmaisen uinnin ja vesijumpan yli 70-vuotiaille. Ilmainen uinti Valkeakosken uimahallin aukioloaikana klo 8-20.30. Henkilöllisyystodistus mukaan. Vesijumppa 35 min klo 12. Vesijumppaan mahtuu 20 ensimmäistä, ilmoittautuminen ja tiedustelut Päivi Isomäki 0407441648.

Vanhustyön keskusliiton käynnistämää Vanhustenpäivää on vietetty jo vuodesta 1954 lähtien lokakuun ensimmäisenä sunnuntaina. Sitä seuraava viikko on Vanhustenviikko. Vuonna 2026 Vanhustenviikkoa vietetään 5.-11.10. teemalla Arjen kohtaamiset. Vanhustenpäivän vuosittainen valtakunnallinen pääjuhla on sunnuntaina 4.10.2026 Joensuussa.

Teema Arjen kohtaamiset kiteyttää sen, missä liiton toimintojen työssä on pohjimmiltaan kyse: ihmisten välisissä hetkissä, jotka eivät välttämättä näytä suurilta, mutta joilla on valtava merkitys iäkkään ihmisen arjen kannalta. Teema muistuttaa, että hyvä arki ei synny vain rakenteista, palveluista ja järjestelmistä, vaan aidosta kohtaamisesta. Katseesta, kuulluksi tulemisesta, siitä että joku pysähtyy. Hyvä vanhuus rakentuu pienissä hetkissä ja niihin on voitava panostaa.

#IästäNumero #Vanhustenviikko #ArvokasVanhuus #ArjenKohtaamiset

  • Diakoniatyöntekijä

    Päivi Isomäki

    Diakoniatiimi | Sääksmäki | Diakoniatyöntekijä